Fraksiyonel termoliz: cilt gençleştirme ve kusurlardan kurtulma

Fraksiyonel yöntemle gençleştirilmiş yüz cildi olan kadın

Genç görünmek, genç yaştan çıkmış her kadının hayalidir. Modern teknolojiler bu hayali gerçeğe dönüştürmeye yardımcı oluyor. Fraksiyonel termoliz, cildi genç bir şekilde elastik hale getirmenin en etkili yollarından biridir. Bu prosedür kolajen üretimini uyarır, cilde elastikiyet verir, ince kırışıklıkları giderir, cildi iyileştirir, cilt rahatlamasını düzeltir ve hatta genişlemiş gözenekleri daraltır.

Prosedür, cildin tedavi edilen bölgesinde mikroskobik hasara neden olan çok küçük, hedefli lazer ışınlarının kullanılmasını içerir. Lazer ışınlaması cildin belirli bölgelerinin yerel sıcaklığını arttırır, bu da kaçınılmaz olarak hücre içi içeriğin ısınmasına ve hücresel yapıların tahrip olmasına neden olur. Buna karşılık, bu iyileşme süreçlerini aktive eder, fibriller protein (kollajen) üretiminin artmasına ve yeni epitel hücrelerinin oluşumuna yol açar. Ve epidermal tabakadaki kolajen ne kadar fazlaysa, ciltteki kırışıklıklar ve diğer kusurlar o kadar az olur.

Yaşlanma belirtileri ve bunlarla nasıl başa çıkılacağı

Kadınlar her zaman zamanın akışını yavaşlatmayı, güzelliklerini ve tazeliklerini korumayı hayal etmişlerdir. Gençlik güzellikle aynı şey değildir ama her zaman çekicidir. Sulu bir gölgenin kalın saçları, yumuşak bir allık, ince bir figür ve ipeksi bir cilt - tüm bu gençlik belirtileri erkekler üzerinde büyülü bir etkiye sahiptir. Ve eğer saç uzatılabilir ve boyanabilirse ve figür eğitim yoluyla oluşturulabilirse, o zaman cilt ile her şey çok daha karmaşıktır.

Gençlik izleri yavaş yavaş siliniyor. İlk olarak, epidermisin gölgesi değişir - donuklaşır. Cilt daha az elastik hale gelir, üzerinde genişlemiş gözenekler belirir ve sonra kırışıklıklar - önce küçük, sonra derin. Ve şimdi aynadaki yansıma gençliğin geçtiğini söylüyor.

Yaşlanmayı önlemek mümkün değildir ancak bu süreci yavaşlatmak oldukça mümkündür. Modern lazer teknolojileri, gençliği uzun süre korumanıza izin verir. Günümüzde en yaygın olarak kullanılan lazer fraksiyonel termolizdir.

Tekniğin özellikleri

Fraksiyonel termoliz prosedürü, derinin parçalanmış bir lazer ışınına maruz bırakılmasını içerir. Böylece lazer ışını, cildin mikroskobik bölgelerine işaret eden ve cildin sadece yüzde 20'sine zarar veren küçük bir ışın demetine dönüşür. Çarpma noktaları arasındaki boşluklarda bulunan epidermisin hücreleri zarar görmeden kalır. Cilt aktif olarak kolajen ve elastin üretmeye başlar - cilt yaşlanmasının olmaması nedeniyle aynı maddeler.

Fraksiyonel termoliz yardımı ile sadece cildi gençleştirmekle kalmaz, aynı zamanda sivilce sonrası oluşan izler gibi çeşitli kusurlardan da kurtulabilirsiniz. Bu sayede ciltteki iz, iz ve çatlak izleri daha az fark edilir hale getirilebilir ve ciltteki rahatlama eşitlenebilir.

Prosedür cilde nazik olduğundan, göz çevresi dahil yüzün en hassas bölgelerini bile gençleştirmek için fraksiyonel termoliz kullanılabilir.

İşlem sonrası rehabilitasyon süresi 4-5 günü geçmez. Bu yöntemle, kusurların yeri ne olursa olsun çeşitli cilt problemlerini çözebilirsiniz. Bu durumda cildin geniş bölgeleri bile tedavi edilebilir. Prosedür neredeyse ağrısızdır ve çoğu durumda anestezi gerekli değildir.

Kontrendikasyonlar ve yan etkiler

Prosedürün bir takım mutlak kontrendikasyonları vardır. Bunlar şunları içerir:

 • Sedef hastalığı;
 • Lazere maruz kalma alanındaki herhangi bir dermatoz;
 • Prosedür alanında ciltte herpetik enfeksiyon odakları;
 • Lazere maruz kalma alanında herhangi bir iltihaplanma;
 • Etkilenen bölgedeki varisli damarlar;
 • Bağışıklık sisteminin veya kanın sistemik hastalıkları;
 • Diabetes mellitus (dekompansasyon aşamasında);
 • Şiddetli hipertansiyon şekli;
 • zihinsel hastalık;
 • Şiddetli formda iskemik kalp hastalığı;
 • Bazı ilaçları almak;
 • Onkolojik hastalıklar;
 • Keloid izleri oluşturma eğilimi;
 • Vitiligo.

Ek olarak, hamilelik ve emzirme döneminde prosedürün terk edilmesi gerekecektir. Kontrendikasyonlar ayrıca ateşin eşlik ettiği bulaşıcı hastalıkları da içerir. İşlem kimyasal peeling sonrası iki haftadan, güneşlendikten sonra üç haftadan daha kısa sürede yapılmamalıdır.

Yan etkiler nispeten nadirdir. Tedavi bölgesinde parlak kırmızı lekeler veya kaşıntı oluşabilir, ancak bu fenomenler oldukça hızlı geçer. Yanma, soyulma ve kabuklanma nispeten nadirdir. Daha az sıklıkla, maruziyet bölgesinde veya cilt pigmentasyonundaki değişikliklerde yara izleri görülür, ancak bu fenomenler oldukça kalıcı olabilir.

İşlem sırasında ve sonrasında

İşlemden hemen önce, etkilenen bölgedeki cilt antiseptik preparatlarla dikkatlice tedavi edilir - bu, patojenik mikroorganizmaların en küçük cilt lezyonlarından epidermise nüfuz etmemesi için gereklidir. Prosedürün kendisi cilt kusurlarına ve tedavi edilecek alana bağlı olarak 20 ila 50 dakika sürer.

Çoğu durumda, sürdürülebilir cilt gençleştirme birkaç seans gerektirir. Prosedürler arasında en az üç ila dört hafta geçmelidir: bu süre zarfında cildin tamamen iyileşmesi için zamanı vardır. Gençleştirmenin etkisi kademeli olarak artar, son tedaviden sonra maksimum üç aya ulaşır. Bundan sonra, kozmetik uzmanları, sonucu korumak için prosedürü yılda bir kez gerçekleştirmenizi önerir.

Fraksiyonel termolizden hemen sonra, birkaç saat içinde kaybolan bir yanma hissi mümkündür.

Cildin şişmesi ve kızarıklığı daha uzun sürer - üç güne kadar. Bu dönemde cilt özellikle dikkatli tedavi gerektirir. İyileşmeyi hızlandırmak için, yüksek miktarda pantenol içeren kremler ve merhemlerle tedavi edilmesi önerilir. Şişlik ve hiperemi ortadan kalktıktan sonra hyaluronik asit içeren kremlerin kullanılması önerilir. Bazı durumlarda, güzellik uzmanı diğer cilt bakım ürünlerini reçete edebilir.

İşlemden sonraki ilk günlerde agresif kozmetiklerden kaçınmak, sauna ve havuza gitmemek, alkol almaktan kaçınmak gerekir. Yüzünüzü güneşten korumak çok önemlidir: işlemden sonra cildin ultraviyole duyarlılığı kat kat artar. En etkili güneş kremini kullanmalı ve plaja gitmekten kaçınmalısınız.