Fraksiyonel lazer gençleştirme - nedir bu?

Fraksiyonel lazer gençleştirme- cildin mikro ışınlardan oluşan bir lazer dizisine maruz bırakıldığı kozmetolojik bir prosedür. Bu etkinin amacı, rejenerasyon süreçlerini ve kollajenogenezi aktive etmektir. Bu nispeten yeni, ancak zaten çok popüler bir donanım tekniğidir. Başka bir şekilde fraksel, fraksiyonel lazer yüzey yenileme veya fototermoliz olarak adlandırılır.

Fraksiyonel lazer yüz cilt gençleştirme

Fraksiyonel lazer gençleştirmenin çalışma prensibi ve çeşitleri

Fraksiyonel lazer nasıl çalışır? Cihaz tarafından yayılan mikro-ışınlar, "tembel" cilt hücrelerinin daha aktif çalışmaya başlamasına tepki olarak ısı şokuna neden olur. Hasarlı bölgeyi onarmak için daha hızlı bölünürler. Çalışmayan eski hücreler ölür ve yerini genç hücrelere bırakır. Derinin derin katmanlarının ısıtılmasına, proteinlerin kısmi denatürasyonunun yanı sıra elastin ve kollajen dahil olmak üzere hücre dışı matrisin yeni bileşenlerinin oluşumu eşlik eder.

Etki derinliği ayırt edilirablatif ve ablatif olmayan lazer gençleştirme. . . Birincisi yüzeyseldir ve öğütmeyi andırır. Cildin üst katmanlarının lazer tedavisine nemin buharlaşması, epidermise zarar vermesi eşlik eder. İyileştikten sonra cilt daha tonlu hale gelir, rahatlaması ve rengi düzleşir. Ablatif olmayan fototermoliz sırasında lazer cildin derin katmanlarına etki eder. Bu durumda açık yara oluşmaz.

Her gençleştirme türünün avantajları ve dakikaları vardır. Böylece ablatif lazerle cilt yenilemenin etkisi ilk işlemden sonra fark edilir. Bu yöntemi kullanarak derin kırışıklıklardan ve yaşlılık lekelerinden, akne sonrası, çatlaklardan, yara izlerinden kurtulabilirsiniz. Ablatif olmayan bir prosedürle enfeksiyon riski yoktur ve yaşlanma karşıtı etki birkaç yıl boyunca fark edilir. Bu tür fototermoliz, ilk yaşlanma belirtileri olan 40 yaşın altındaki kişiler için önerilir: ince kırışıklıklar, azaltılmış turgor.

Yüz cildi gençleştirme için fototermoliz prosedürü

Prosedür için endikasyonlar ve kontrendikasyonlar

Aşağıdaki durumlarda fototermoliz prosedürüne başvurmaya değer:

 • Sarkma, sarkma cilt.
 • Hem ince hem derin kırışıklıklar, kaz ayakları.
 • Herhangi bir orijinli pigmentasyon.
 • Sebum salgısının artması.
 • Genişlemiş gözenekler, akne eğilimli.
 • Yara izleri, çatlaklar, akne sonrası.
 • Vasküler "yıldızlar" (rosacea).
 • Donuk ten rengi.
Fraksiyonel lazer ile yüz cilt tedavisi

Fraksiyonel lazer gençleştirmeye kontrendikasyonlar şunlardır:

 • Alerjiler, sedef hastalığı.
 • Otoimmün hastalıklar.
 • Hamilelik, emzirme.
 • Kan hastalıkları.
 • Deri enfeksiyonları, amaçlanan tedavi alanında iltihaplanma.
 • Dekompansasyon aşamasında herhangi bir kronik hastalık.
 • Onkoloji.
 • Artan vücut ısısı.
 • Şeker hastalığı.
 • Keloid izleri oluşturma eğilimi.
 • Epilepsi.
İnce kırışıklıkları ortadan kaldıran fraksiyonel lazer gençleştirme prosedürü

Lazer gençleştirmenin özellikleri

Fraksiyonel fototermoliz prosedürüne hazırlık, iki hafta boyunca solaryumu ve sahili ziyaret etmeyi reddetmekten ibarettir. Bunca zaman cildi temizleyemez, kimyasal peeling yapamaz, sülfonamidler, florokinolonlar, tetrasiklinler alamazsınız. İşlemden üç gün önce havuza, hamama, saunaya gitmeyi bırakırlar, iddia edilen maruz kalma alanını alkol içeren kozmetiklerle tedavi ederler. Komplikasyonları önlemek için güzellik uzmanı bu süre için antiviral ve antibakteriyel ilaçlar reçete edebilir. İşlemin arifesindeki gün alkol ve sigara olmadan yapılmalı, spor salonuna gitmekten kaçınılmalıdır.

Lazer tedavisinden önce cilt kozmetiklerden ve kirlerden arındırılır. Genel olarak, lazerin etkisi hoş olmayan bir karıncalanma hissi olarak hissedilir, ancak bazen ağrının giderilmesi gerekebilir. Bu durumda güzellik uzmanı hazırlanan cilt bölgesine anestezi uygular. Merhem çalıştıktan sonra cildi bir lazerle tedavi etmeye devam eder. Prosedürün süresi, tedavi alanının kapsamına bağlıdır ve birkaç dakika ile bir saat arasında değişir. Son olarak, cilt besleyici bir kremle yatıştırılır.

İşlemden sonraki ilk günlerde alkol bazlı ürünler kullanamazsınız, fototermoliz yapılan vücut bölgelerini kompresyon bezi ile sıkıştıramazsınız. Bir hafta boyunca fiziksel aktiviteyi hariç tutmanız, havuz, sauna veya hamamı ziyaret etmeniz, sokakta geçirilen süreyi sınırlamanız önerilir. Cilt günde üç kez özel bir kremle nemlendirilir. Ve böylece yarım ay boyunca. Peeling yapmak, retinol, salisilik asit ile kozmetik kullanmak istenmez. İki ay boyunca güneş koruma faktörü 35 veya daha fazla olan bir krem kullanmak gerekir.

Fraksiyonel lazer ile yüz cilt gençleştirme
Sonucu elde etmek için kaç prosedüre ihtiyacınız var? Nasıl bir etki bekleyebilirsiniz?

Lazer fraksiyonel gençleştirme sonrası rehabilitasyon süresi 3 ila 7 gün sürer. İyileşme hızı yaşam tarzına çok bağlıdır. Alkol tüketimi, sigara, aşırı aktivite, dengesiz beslenme, uykusuzluk ve kaygı - tüm bunlar yenilenme sürecini yavaşlatabilir.

Lazere maruz kaldıktan sonraki ilk üç gün ciltte kızarıklık ve hafif şişlik görülebilir. Anestezikler ve cildin soğutulması rahatsızlık hissini azaltmaya yardımcı olabilir. Bir hafta içinde ciltte gerginlik hissedilirse normaldir, pul pul olan alanlar vardır. İşlemin bir yan etkisi, yarım ay sonra kendi kendine kaybolan bronz bir bronzluk olabilir.

Fraksiyonel fototermolizden sonra kalıcı bir sonuç 2-5 işlemden sonra ortaya çıkar. Daha spesifik olarak, seans sayısı yalnızca ilk verilere dayanarak bir güzellik uzmanı tarafından belirlenebilir. İşlemler arasındaki aralıklar 3-4 haftadır. Fraksiyonel lazer gençleştirmenin bir sonucu olarak, yaşlanma süreçleri engellenir: kırışıklıklar kaybolur veya daha az fark edilir hale gelir, turgor artar, gözeneklerin şiddeti azalır ve cilt iyileşir. Bu yöntem yara izleri, pigmentasyon, akne sonrası, çatlak izleri ile mücadelede etkili bir araçtır.

Fraksiyonel lazer gençleştirme, en popüler üç donanım kozmetik prosedüründen biridir. Avantajları arasında verimlilik, kısa iyileşme süresi, fizyoloji sayılabilir. Sonuç, ilk prosedürden sonra görünür ve üç yıla kadar sürer. Yöntemin geniş bir endikasyon yelpazesi vardır. Lazere maruz kalma derinliğini seçmek mümkündür.